A Long Way From Paradise – Leah Chishugi

‘’Kigali büyük bir tabut olmuş, yavaş yavaş kapağı  üzerimize kapanıyordu… ‘’

‘’ 6 Nisan 1994’te tarihin gördüğü en kanlı katliamlardan birisi radyoda yapılan anonslarla başladı. O gün, bir Hutu olan devlet başkanının uçağı düşürüldü. Ülkede yaşanan kaostan faydalanan Interahamwe üyeleri ellerindeki listelere bakarak, eğitimli Tutsi ve ılımlı Hutular başta olmak üzere kıyıma başladılar.’’
a long way from paradiseKongo’nun doğusunda varlıklı ve kültürlü bir ailenin çocuğu olarak yaşayan Leah, mutlu ve huzurlu bir çocukluk dönemimin ardından ailesinin işi nedeniyle doğduğu ülke Ruanda’ya taşınır. Genç yaşta henüz okulunu bitirmeden çocukluk aşkı Christian ile evlenir. O dönemde hem bebek sahibi olur hem de okuluna devam eder. Bir gün küçük bebeği Jean Luc ile beraber havalimanının yakınındaki bir kafede arkadaşlarıyla ile otururken başkanın uçağının patlatıldığına şahit olur ve her şey bir anda olup biter. Sanki büyük bir işaret bekleniyormuş gibi Interahamwe askerleri ellerindeki palalarla önlerine gelen tüm Tutsi’leri doğramaya başlarlar. Sokaklar birkaç dakika içinde kan gölüne döner ve Leah kucağındaki bebeği ile bir Hutu olan kafenin sahibinin evine saklanır. Ülkedeki iki farklı ırkın birbirini katledişi milyonlarca ölüme sebep verecek ve tüm dünyanın gözleri önünde ülke bir mezarlığa dönüşecektir.
Kucağında birkaç aylık oğlu ile beraber henüz 17 yaşında iken yaşadığı bu korkunç tecrübe Leah’ın hayatını değiştirecek ve onu güçlü ve kararlı bir kadın yapacaktır. A Long Way from Paradise, Leah’ın cehennemden kaçışını ve tüm Afrika’yı çok zor şartlar altında geçerek sonunda aradığı huzuru bulduğu İngiltere’ye kadar olan yolculuğunu anlatıyor. Yaşadığı travma nedeniyle bir daha hiçbir zaman eskisi gibi bir hayatı olmayacak ama oğlunu kurtaracak, hiç beklemediği ve inancını kaybettiği zamanlarda mucizelere tanık olacak. Ve güçlü bir kadın olarak bu acılı topraklara geri dönerek oradaki kadınlara yardım elini uzatacak.
Soykırımın üzerinden geçen 20 yıl o insanların yaşadığı hiçbir acının üzerini örtemez. Bire bir yaşayan birinin yazdığı bu kitap soykırımın sadece insanları öldürmediğini aynı zamanda geride kalanların ruhlarını da sonsuza kadar yok ettiğini anlatıyor.
afrika_Countries_haritanKigali’de Hôtel des Mille Collines’den başlayan yolculuk Gisenyi, Goma (Kongo), Kenya, Tanzanya, Zambiya, Malawi, Mozambik, Güney Afrika Cumhuriyeti’nden geçiyor ve İngiltere’de son buluyor. Leah’ın 20 yıl öncesinin Afrika kıtasında yaptığı bu yolculuk geçtiği her ülke hakkında da inanılmaz bilgiler veriyor. Bölge halkının yaşadığı zorluklar ve siyasi durumları da kitapta yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

Kitabın henüz türkçe baskısı yok. E kitap olarak buradan alabilirsiniz.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s