Coşkuyla Ölmek – Şule Gürbüz

9789750511080Bazı kitapları okurken elinizde bir kalem yoksa eğer bu eksikliğe her zamankinden daha fazla üzülür, satırları kaçıp kurtulacak, siz daha özümsemeden, hatta daha net olalım anla(ya)madan uçup gidecekmiş, silinip bir daha ne size ne de başkalarına görünmeyecekmiş gibi hissedersiniz. Ne zaman kalemin paralel hareketlerinin güvencesine aldınız satırları, işte o zaman içerdiği duygular sizin olur. Onlarla ne yapacağınızı nereye koyacağınızı bulana kadar benliğiniz ve ruhunuz arasında bir savaş başlar. Bazen iki tarafa da kayıplar yaşatacak ya da zıt bir etkiyle etkileyici bakış açıları kazandıracak deneyimlere varır söz konusu savaşın sonucu. Şule Gürbüz kitapları da böyle hem tehlikeli, hem de yaşamın kıyısında, kuyunun tepesinden bakma hali yüklüyor insana.

İlk kitabından sonuncuya doğru, aradaki yıllarda demlenen bir ruhun yansıması bütün metinler. Yazdıkları ve sonrasında hakkında okuduklarım arasında bu kadar şeffaf bir yazar daha var mı bilmem. Tamamen kendi duyguları ve hayata bakışı ile yazan birisi olduğunu söylüyor kendisi. Bu deneyimde eminim her okuyucu farklı lezzetler tadar.

Ruhuna Fatiha, Akılsız Adam,  Akılsız Adamın Oğlu Sadullah Efendi ve Rüya İmiş başlıklarının ardında dört farklı adam var. Yaşamdan beklentileri, içine doğdukları dünyayla kavgaları farklı kişilikler; bir baba, bir oğul, bir eş, yalnız bir ihtiyar. Kimlikleri gelenek kevgirinde takılı kalmış, ruhları eriyip gitmiş karakterler. Hayata sığamayanların hikayelerini dinleyeceksiniz satırlarda. Dahası, siz hayatın neresindesiniz sorusu hiç çıkmayacak bir leke gibi yapışıp kalacak beyninize.

‘’Hayata sığmak kolay değil, elin kolun sığsa tuttukların sığmıyor, ayakların girse hayallerin girmiyor, belin dönse gözün arkada bıraktıklarında kalıyor, hep bir darlık, darlık, sıkışma, sonra da bakılıyor ki, insan gire gire daha giriş kapısında durmuş, orayı da tıkamış, ötesi bomboş, yiğitsen ilerle. Bilinen beylik şeyler, evlenmek, işe girip çalışmak, yorulmak, hastalanmak, yaşlanmak, umduğunu bulamamak ve gitmek istemek…’’

Reklamlar

Coşkuyla Ölmek – Şule Gürbüz” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s