Granta Türkiye- Sayı 1: Kimlik

Granta-Turkiye-Sayi-1-Bah_162373_1Öykü seviyorum ve öyküyle ilgili karşıma çıkan her şeyi okumaya çalışıyorum. Edebiyat dergilerini takip etme fırsatım  olmuyor. Granta yeni çıkan bir dergi ve ilk sayısını alma şansım oldu. Dünya edebiyatından örnekleri bize taşırken, bir yandan da Türk edebiyatının tanıtımını yapıyor olmaları dergiye ayrı bir değer katıyor bence. Bu açıdan bakıldığında okuyucularına farklı bir deneyim sunuyorlar.

Granta ilk sayısıyla okuyucularını ülkelerarası yolculuğa çıkarıyor. Bir öyküyle Hindistan’da Mono’nun evinin o yüksek duvarlı bahçesinde oturuyorum, diğeriyle Bangladeş’de selden kaçıyorum. Sri Lanka’da siyah bir arabanın içinde gürültülü sokaklarda gezerken, Tezer Özlü’nün satırlarına varıyorum. Yekta Kopan, Karin Karakaşlı, Ayşe Düzkan, Yasemin Çongar, Ahmet Tulgar, Salman Rushdie, Vanessa Manko ve bir çok yazar öyküleri ve metinleriyle ilk sayıda yer alıyorlar. Bu sayının başlığı ”Kimlik”. Genel Yayın  Yönetmeni Sırma Köksal’ın, derginin çıkış süreci ve amaçlarıyla ilgili yazısı dergiyi anlamak adına aydınlatıcı.

Dergide çok beğendiğim, bitmesini istemediğim öyküler de vardı, zorlanarak okuduklarım da. En çok sevdiğim nokta tanımadığım yazarların yer alması. Farklı bir deneme oldular benim için. Yasemin Çongar’ın ”Terastaki Zeytin Ağacına Bakarken” isimli yazısını sevdim. ”Kimlik” üzerine yorumu insanı düşünmeye itiyor. Karin Karakaşlı’nın paylaştığı metin de güzel ama uzunluğu biraz zihni yoruyor. Ama yine de Tezer Özlü ve Sevgi Soysal’ı anan satırları okumak keyif verdi.

Elbette dergide yer alan her metin ve öyküden bahsetmeyeceğim. Henüz okumayanlarımız da vardır. Bir sonraki konularını merak ediyorum. Yeni yazarlara, genç isimlere açık olduklarını belirtmişler. Metinlerin yollanacağı adres internet sayfalarında yer alıyor. Merak ettiğim bir sonraki kapak konuları üzerine mi metin yayınlayacaklar yoksa gönderilenlerden seçerek mi? Bu sorunun cevabını yeni sayıda göreceğiz sanırım. Bir yerde 6 ayda bir yayımlanacağını okumuştum. Biraz uzun bir süreç olsa da beklemeye değer.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s