Antalya’da Bir Uzak Doğu Sürprizi- Rieko Sakamoto

IFRieko Sakamoto, 8 yıldır Türkiye’de yaşayan ve güzel dilimiz Türkçemizi hakkını vererek konuşan bir Japon. Çok sempatik ve samimi bir kişiliği olan   Rieko ile Antalya’da yeni açtığı Uzak Doğu Mutfağı restoranı sayesinde tanıştık. İlginç hayat öyküsünü duyunca kısa bir röportaj yapmak istedim. Kendisiyle ilgili beni en çok etkileyen Türkçeyi bu kadar güzel konuşması ve dünyada bir çok ülkeyi gezip görmüş, buralarda öğrendiklerini yemeklerine yansıtıyor oluşu.

Rieko Türkiye’ye 10 yıl önce tatil amaçlı gelmiş ve çok sevmiş. Daha sonra birkaç kez daha gidip gelmiş ve yerleşmeye karar vermiş. Tömer’de Türkçe kurslarına başlayarak dilimizi öğrenmiş. Kendi ülkesinde çalıştığı gazetede ( sanin.chuoshinhou ) Türk yemek kültürünü anlatan yazılar yazmış. Komşularından öğrendiği türk yemeklerini tanıtmış.

IF

Rieko yemek yapmayı çok seviyor. Tatil amaçlı gittiği her ülkeden yemek kültürlerine dair bilgiler edinmiş. Vietnam’da bir ay eğitim almış. Gezip gördüğü ülkeler arasında; Çin, Kore, Tayland, Endenozya, Singapur, Malezya, Filipinler, Fransa, İngiltere, İsviçre, İspanya, İtalya , Portekiz, Amerika, Avustralya, Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya yer alıyor. Bu kadar gezip görmüş birinin tecrübelerinden harika yemekler çıkacağı ortada.

Kendi vatanı Japonya’da gastronomi üzerine yüksek lisans yapan Rieko, evde de yemek pişirmeyi çok severmiş. Türk yemeklerinden en çok kuru fasulyeyi sevdiğini söyledi.

tn_DSC05734Mutfaklarındaki malzemeler yurtdışından geliyor. Örneğin somon balığını Norveç’ten getirtiyorlar.tn_IMG_3237

Rieko’ya sushi kelimesinin anlamını sordum. Suhsi onların dilinde sirkeli pilav anlamına geliyormuş.

Rieko’nun geleceğe dair planları arasında Uzak Doğu mutfağı üzerine ders vermek var. Umarım çok yakın zamanda bu isteğini geçekleştirir. Antalya’da olup da böyle bir fikri olanlar için harika bir fırsat.

Antalya’da kaliteli bir mekanda Uzak doğu yemekleri keşfetmek isteyenler Güzeloba’da yer alan bu sevimli restorana davetliler. Rieko hanım ve yardımcısı Cihan Bey sizlere tüm misafirperverlikleriyle harika tatlar sunmaya hazırlar. Yemeklerinizi yedikten sonra güzel bir çin çayı ya da aromalı yeşil çaylar deneyebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

uzak doğu

Adres : Güzeloba mah. Havaalını Caddesi Ülker Apt. No: 18 Muratpaşa/ Antalya ( 1e1 Marketin yanı, Shell karşısı )

Tel: 0242 349 00 96 

Reklamlar

3 thoughts on “Antalya’da Bir Uzak Doğu Sürprizi- Rieko Sakamoto

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s