Volcano Milli Parkında Golden Monkey Turu

Üç günde Ruanda turumuzun ikinci durağı Golden Monkey ile  kaldığımız yerden devam…

Uganda sınırında yer alan Volcano Milli Parkı Kigali’den yaklaşık iki saat uzaklıkta yer alıyor. Golden Monkey isimli maymunları kendi ortamlarında göreceğimiz turumuz sabah saat 7 başladı. Tur öncesi yerli dansçılar çok güzel bir gösteri sundular. Sabahın 7’sinde nasıl bu kadar enerjik ve güleryüzlü olmalarına şaşırarak izledik.

SONY DSC

SONY DSC

Ardından altın sırtlı maymunları ve gorilleri görmeye gelenler küçük gruplara ayrıldı ve her grubun rehberi ormana girdiğimiz zaman nasıl davranmamız, maymunların davranışları ve tur hakkında kısa bilgi verdi. Daha sonra araçlarımızla bambu ormanına giriş yağacağımız bölgeye geldik. Bu bölgede yerel halkın yaşadığı küçük evleri de görme şansımız oldu.

SONY DSC

SONY DSC

Patates tarlaların içinden bambu ormanına doğru yürüdük. Sabah saatlerinin dinginliği ve olağanüstü temiz hava ruhumuzu serinletti.

SONY DSCBambu ormanının girişi yeşil bir tünele benziyordu. İçeriye girer girmez sonsuz bir zümrüt atmosfer sardı etrafımızı. Koku ve renkler, soğuk ama temiz bir havayla birleşince insanın tüyleri diken diken oluyor. Ama kısa sürede bu ortama alışıyor bünyeniz. Hayatında hiç bu kadar temiz hava ve bol oksijen solumayan ciğerler bayram ediyor. Arkadaşım Afrika’ya gelince hava değişiminden ve klima etkisineden hastalanmıştı. Ama ormana girince kendini daha iyi hissettiğini söyledi. Bu da temiz havanın etkisi olmalı.

Kısa bir süre ormanın içinde yürüdük ve rehberimiz önden giderek maymunları aramaya başladı. Bu maymunlara ”Golden Monkey” denmesinin sebebi sırtlarında ve yan taraflarında altın ve turuncu arası bir renge sahip olmaları. Çok sevimliler. Ve bir o kadar da hareketli. Fotoğraf çekerken inanılmaz zorlandık. Sürekli hareket halinde olduklarından sabit bir poz yakalamak imkansızdı. Bu durumda kendimi amatör fotoğrafçı sıfatından da men ediyorum. Çünkü hiç beceremedim. Makinemin ayarlarını yapamadım. Canım sıkıldı. Artık bir fotoğrafçılık kursu almam şart oldu. Yine de birkaç poz yakalayabilmişim.

SONY DSC

SONY DSC

Bambuların tepesinde takılmayı seviyorlar. Ağaçların üzerinde daldan dala atlayarak geziyorlar. Arada aşağıya inenler de oldu. Birbirleriyle oynadılar. Bir anne gördük sırtında yavrusu vardı. Onları bu kadar yakından görmek harika bir duyguydu. Bu arada bizi hiç sallamadılar. Ne rahatsız oldular ne de ürkek davrandılar. Sürekli turist gördükleri için alışmış olmalılar. Herkes elinde kamera ya da fotoğraf makinesi onların peşinden koşuyordu. Aslında onlar da bizim komik olduğumuzu düşünüyor olabilirler 🙂

SONY DSC

SONY DSC

Bu maymunlar bambu yiyerek besleniyorlar. Arada civardaki patates tarlalarını da yağmaladıklarına  şahit olduk. Ormandan çıkıp tarlalara inmişler ve ziyafet çekiyorlardı. Koruyucular onları fark ederek kovalamaya başladı. Ormana doğru kaçışmaları çok komikti.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Bu ağacın görkemi karşısında doğaya saygı duymamak elde değil…Ormanın çıkışında yakaladığım harika manzaralar da sıra. Volcano Milli Parkı’nın civarında yaşayan halkın evlerinden kareler ve  sonrasında sokakta çalışan bir terzi…

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s