Başkent Kigali’den bildiriyorum

Bin tepeli ülke Ruanda’nın başkenti olan Kigali, yaklaşık bir milyon nüfusa sahip. Ülkenin en büyük ve hızlı gelişmekte olan şehri olarak, coğrafi konumuyla ülkenin merkezinde yer alıyor. Tropikal bir iklime sahip olan ülkede hava sıcaklığı genellikle gündüz 25-30 , akşamları ise 15 derece civarında. Bir gün içinde hem güneşin hem de yağmurun tadını çıkarmak mümkün. Şubat ve Nisan ayları ile, Kasım ve Ocak arasında yağmurlu sezon yaşandığı söylense de tecrübelerimize göre bu durum değişiklik gösterebiliyor. Yağmurlu sezonu geride bıraktığımızı düşünürken aslında bitmediğine de şahit olabiliyoruz.

IMG_2562

IF

Temiz ve yeşil bir şehir olan Kigali’de yolların kenarları geniş su kanallarına ayrılmış durumda. Şiddetli  yağmur  yağmasına rağmen su baskınları yaşanmıyor. Şehirde iki büyük iş merkezi var. Nakumatt isimli (Kenya asıllı bir marka) büyük bir alışveriş mağazasında istediğiniz birçok şeyi bulmak mümkün. Ülkede üretim olmadığı için birçok şey dışardan geliyor ve bu nedenle biraz pahalı. Alternatif olarak kocaman bir Çin marketi de var. ’’Afrika’nın ortasındayım, burada hiçbir şey yok ‘’ gibi ağlamalara izin vermeyecek kadar çeşitlilik söz konusu. Üstelik yerel pazarlarda taze sebze ve meyveler bulunuyor. Bizim damak tadımıza uygun sebzeler de yer alıyor. Akşamları hoşça vakit geçirip güzel yemek yenilebilecek güzel mekanlar var . Yakın zamanda açılan iki türk restoranımız bile var.

IMG_2671IMG_1424Kimironko Market

IF

Şehirde güvenlikle ilgili herhangi bir sıkıntı yok. Gece sokaklarda bekleyen bizdeki jandarmalara benzeyen silahlı görevliler var. Onlar için her aile aylık bir miktar para ödüyor. Aynı şekilde haftada bir alınan çöpümüz için de aylık para ödüyoruz. Suyun ucuz olduğunu söyleyebilirim ama elektrik için durum farklı. Kontörlü sistemle çalışan sayaçlar var ve markete gidip istediğiniz kadar kontör alıp yükleyebiliyorsunuz. Kulağa tuhaf geliyor değil mi? Elektriğin bitip bitmediğini arada kontrol etmek gerekiyor. Önemli miktarda pahalı olduğunu da söyleyebilirim.

IF

Şehir içi ulaşımda moto taxi isimli motorlar ve matatu isimli minübüsler var. Taksiler ise beyaz renkte. Taksilere pazarlık yaparak binmek  gerek.  Çünkü taksimetreleri  yok ve fiyat konusunda  sabit olmadıkları için binmeden anlaşmakta fayda var.

febd791c3c764296ddcb46c295d4c6d9

IF

Her ayın son cumartesi günü tüm ülkede umuganda ismini verdikleri  temizlik günü. Sabah  7 ile öğlen 12 arasında işyerleri bile kapanıyor ve insanlar temizlik yapıyor. Şehir gayet temiz. Su kanallarını ve yolları temizleyen görevliler var. Ana yollar asfalt, ancak ara sokaklar toprak ve engebeli yollardan oluşuyor.

Yol kenarlarında inekler ve keçiler görmek mümkün. Buraya özgü çok ilginç ağaçlar ve çiçekler çevreye renk ve güzellik katıyorlar. Şehir içinde bile yırtıcı kuşları süzülürken görebilirsiniz. Ayrıca sabahları cıvıl cıvıl kuş seslerine uyanmak  ve hatta camdan baktığınızda kırmızı minicik bir kuşu yağmurdan kalan suda yıkanırken görme şansı var. Sokaklarda başıboş dolaşan kedi ve köpek görmek çok zor.

IF

Sanat, spor ve eğlence aktivitelerine de katılmak isteyenler için güzel mekanlar var. Hatta yakında sinema açılacağına dair dedikodular bile duyuldu. Bunların yanı sıra hafta sonları güzel vakit geçirmek için civar göllerden birine gidebilir ya da benim çok sevdiğim , kenarları ağaçlarla çevrili Nyarutarama caddesinde yürüyüş yapabilirsiniz. Hava güneşli oldu zamanlarda civardaki havuzlarda keyif yapmak da mümkün.

IMG_2746

IMG_2748

IF

Ülkede üç dil konuşuluyor; Kinyarwanda, Fransızca ve İngilizce. İletişim konusunda fazla sorun yaşanmıyor.

Bu güzel şehir hakkında şimdilik anlatacaklarım bu kadar. İlginç bir Afrika şehri olarak tecrübe edilmesi gereken bir yer. Birçok Afrika ülkesinden farklı olduğunu söyleniyor. Şimdilik henüz Tanzanya’yı gördük ve Daresselam ile Kigali arasında bile karşılaştırma yapacak kadar fark hissettik diyebilirim. Belki de burası ‘’evimiz’’ olduğu içindir…

bb4a7119cb4c7dff580ca8f463fa3a7e

Reklamlar

Başkent Kigali’den bildiriyorum” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s