Muhazi Gölü- Ruanda

Bin Tepeli Ülke ünvanını fazlasıyla hak eden Ruanda, beş yanardağ, yirmi üç göl ve çeşitli sayıda nehire ev sahipliği yapıyor. Demokratik Kongo Cumhuriyeti sınırında olan Kivu, 480 metre derinliğinde ve 2700 kilometrekarelik bir alanı kapsıyor. Kivu büyük olması ve etrafındaki tesis sayesinde Ruandalılar ve turistler için hoşça vakit geçirilebilecek, plajı da olan bir sayfiye yeri. Bugünkü yazımda bahsedeceğim diğer bir güzel göl ise Muhazi Gölü. Başkent Kigali’den 1 buçuk saat süren, güzel manzaralı bir yol ile ulaşmak mümkün. Ruanda yönetimi Kuzey, Güney, Batı, Doğu ve Kigali olmak üzere 5 eyalete ayrılıyor. Muhazi Gölü Kuzey ve Kigali Eyalatlerinin sınırında yer alıyor. Uzaydan görüntüsü 6-7 kollu ve uzun kuyruklu bir kertenkeleye benzeyen Muhazi gölü yaklaşık 60 km uzunluğunda. Göl çevresinde ufak tesisler var.

İki hafta önce bir pazar günü, geç saatte aldığımız bir kararla göl kenarına gitmek için yola çıktık. Akşam 6 gibi burada hava karardığı için sadece birkaç saatlik vaktimiz vardı. Haftalardır gitmeyi düşünüp bir  türlü harakete geçmemiştik. Son dakika kararları insan hayatında ilginç tecrübelere sebep oluyor. İnternetten ve kulaktan dolma edindiğimiz yüzeysel bilgilerle yola çıktık. Hava çok güzeldi ve yol boyunca harika manzaranın tadını çıkardık.

SONY DSC

SONY DSC

Aslında rotamız gölün diğer tarafında olduğunu düşündüğümüz Jambo Beach’ti. Ama yol üzerinde Muhazi Water Sports tabelasını görünce şansımızı denemek istedik. Ayrıca asıl hedeflediğimiz noktaya varmak için daha fazla yol gitmemiz gerekecekti ve bu da zamanımızı kısıtlayacaktı. ( Dediğim gibi çok plansız ve ani bir yolculuk oldu. ) Su sporları yazısı bizi cezbetmişti aslında. Ama elbette ne tarz bir aktivite ile karşılaşacağımız hakkında en ufak bir tahminimiz bile yoktu. Tabelayı görüp toprak yola sapınca yaklaşık 10 km kadar engebeli bir dağ yolunu tırmandık.

SONY DSC

Yol üzerinde küçük yerleşim yerleri vardı çocuklar ve oranın sakinleri yüzlerinde merak ve tebessümle bize el sallıyorlardı.

IFRuanda’da keçiler önemli besin kaynağı. Başkent Kigali’de bile yol kenarlarında, boyunlarından ya da ayaklarından bağlanmış, otlayan keçi aileleri görmek mümkün. Köy yolunda da yine farklı keçi ailelerine rastladık.

SONY DSCBölge sakinleri pazar rutinlerini yaşıyordu. Kadınlar çamaşırlarını yıkayıp asmışlar, çocuklar sarı su bidonlarıyla evlerine su taşıyorlar ve erkekler de bisiklet tamir ediyor ya da toprak işleriyle uğraşıyorlardı.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Yaklaşık 45 dakikalık bir yolculuktan sonra nihayet gölün mavisini seçti gözlerimiz. Araçtan inip fotoğraf çekmeye başladım. Bu arada göle doğru uzanan toprak yoldan yukarıya doğru kalabalık bir grup gelmeye başladı. İlk başta spor yapan Ruandalı gençler olduğunu düşündük. Çünkü daha önce de karayolunda böyle grup halinde koşan gençler görmüştük. O nedenle çok önemsemedik. Ben fotoğraf çekmeye devam ederken eşim ve arkadaşım bir terslik olduğunu hissetmişler ve araca geri dönmemi istediler. Bu arada kalabalık grup yaklaştıkça ne kadar sinirli olduklarını ve bize doğru el kol haraketleir yaparak ilerlediklerini fark ettim. Sanırım fotoğraf çekmemize sinirlenmişlerdi. Aslında gölün fotoğrafını çekiyordum ama bir ara onlara da doğrultmuştum kemeramı. Ama sinirli yaklaştıklarını görünce hemen geri çekmiştim. Araçta oturarak yaklaşmalarını bekledik. Kalabalık etrafımızı sardı. İçlerinden biri ingilizce kullanarak eşimle konuştu. Neden fotoğraf çekiyorsunuz falan gibi sorular sordular. Bu arada çok üzgünüm ama ilk defa bu ülkede korktuğumu hissettim. Çünkü burada herkes güler yüzlü ve sempatik. İlk defa bu kadar sinirli insanlar gördüm. Gözlerine bakmak yeterliydi o an. Abartmıyorum kesinlikle. Bence kalabalık bir genç grubu olmalarından kaynaklanan ve birbirlerini gaza getiren bir durum söz konusuydu. Sonuç olarak ne onlara zarar vermiş ne de yanlış bir şey yapmıştık. Sonuçta olay, bizim de sakin davranmamız, arkadaşımızın  bir kaç kelime kinyarwanda biliyor olması ve güleryüz etkisi sayesinde tatlıya bağlandı. Derin bir nefes aldık. Çaktırmıyorduk ama üçümüz de korkmuştuk. Ben fotoğraf konusunda onları haklı buluyorum ama bu kadar büyütmeleri anlamsız geldi yine de. Belki de ‘ şu mzunguları bi korkutalım’ demiş , sonra da gülmüşlerdir bize 🙂

SONY DSC

Sonuç olarak göle doğru yola devam ettik. Manzara her şeye değerdi. Göl kenarında küçük evler vardı. Bir tanesi çok hoşuma gitti. Bahçedeki şu kırmızı çiçekli ağaçtan Kigali’de de çok var. Ama adını bilmiyorum maalesef.

SONY DSC

Ve nihayet Muhazi Gölü’nden kareler… Burası sadece bizim gittiğimiz bölüm. Aslında göl daha önce de bahsettiğim gibi 60 km uzunluğunda.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Yukarıdaki fotoğraf, tabelasını görüp gittiğimiz Muhazi Su Sporları adındaki mekanın bahçesine ait. Tesiste bizden başka kimse yoktu. Ve su sporu da yoktu 🙂 İstersek yukarıdaki fotoğraftaki kanoya binip gölde küçük bir gezinti yapabileceğimizi söylediler. Bu arada gölde yüzmek da yasakmış. Balık türlerine zarar vermemek için böyle bir önlem alıyorlarmış. ”On metre ötede çocuklar yüzüyor” deyince ”onlar yerli ama ”dediler. Sonra işletmedeki yetkili eğer yüzmeyi biliyorsak izin alabileceğini söyledi ve iki dakika sonra gelip yüzebilirsiniz dedi. Eşim aslında yüzmek istiyordu ama zaten saat epey geç olmuştu ve aslına bakarsanız bilmediğiniz bir ülkede göle girmek de biraz cesaret işi. Riskli geliyor bana , bilmiyorum. Belki de ben çok ön yargılı davranıyorum bu konuda. Sonuç olarak kimse yüzmedi ama güzel manzaraya karşı, çimlerin üzerine konulan masamızda oturup birşeyler içerken gölün karşısında otlayan keçileri ve arada keyifle bağıran ineğin sesini dinledik. Tesiste yanlış hatılamıyorsam 5 oda mevcut ve 25.000 ruanda frangına bir gece kalınabiliyor. Sessiz sakin ve göl kenarında oldukça huzurlu bir yer.

SONY DSC

Ve dönüş yolunda güzel bir gün batımı bizi uğurladı.

SONY DSC

Reklamlar

Muhazi Gölü- Ruanda” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s