Bir Hint Filmi 3 Idiots (Rajkumar Hirani)

Threeidiots2Bu yazı bir ön yargı kırma çalışmasıdır. Çoğumuz ben Hint filmi seyretmem, Çinliler filmden ne anlar, Avrupa sineması sıkıcıdır… benzeri ilkeler yaratıp benimsediğinden ne güzellikler kaçırdıklarının farkında olmadan yaşayıp gidiyor. Bu sorun sadece sinema konusunda değil elbette. Edebiyat ve müzik aleminde de ne çok yazar ve sanatçı bu ön yargı duvarlarının arkasında keşfedilmeyi bekliyor.

Şimdi bir kerelik olsun duvarın arkasına geçelim ve bu keyifli Hint filmine bir şans verelim. Ocak ayı bitmeden, izin günlerinin birinde arkadaşım Evrim şöyle diyor: ” Aamir Khan’ın tüm filmlerini seyretmeye and içtim!” ve kardeşi Cennet’e ” İnanılmaz bir film daha hayatıma kattın canım kardeşim” . şeklinde bir teşekkür sunuyor. ‘Cennet’, film, inanılmaz kelimelerini yan yana toplanmış görmek benim için o film ya da aktör hakkında hemen araştırma yapmama yetecek kadar bir kıvılcım oluyor. Birbirimizi henüz tanımadığımız günlerden gelen bir film paylaşım sürecimiz vardır Cennet’le. Farklı ülkelerde olmamız bu paylaşımların önüne geçmiyor ve fiziki anlamda filmleri değiş tokuş yapamasak da bilgileri uçuruyoruz yine…İşte bu film de yine onun sayesinde izleme fırsatı bulduğum bir filmdir. (Diğeri de asıl sohbetlerinde geçen Taare Zameen Par isimli bir Aamir Khan filmidir.)

Desktop6

Üniversite yıllarından iki arkadaş, Farhan ve Raju’nun uzun zamandır görmedikleri yakın dostları Rancho hakkında haber almaları ile başlıyor film. Aralarında büyük fikir ayrılığı olan Chatur isimli arkadaşları, onlara Rancho’yu bulduğunu söyler ve 10 yıl önce iddiaya girdikleri yerde buluşmalarını ister. Bu noktadan sonra geçmişe, hikayenin başladığı Mühendislik Okuluna dönüyoruz ve baş karakter Rancho ve diğerlerinin etrafında gelişen olayları izliyoruz. Ekşi sözlükte bir arkadaşın Rancho’yu Ayn Rand’ın o muhteşem Howard Roark karakteriyle karşılaştırmasına şaşmıyorum filmi izlerken. Elbette birebir benzetme yapmak imkansız, ama sıradaşı mimar Roark ile düzeni eleştiren Rancho arasında bir takım benzerlikler olduğu da yadsınamaz. Rancho okuldaki eğitim sistemine karşıdır. Ezbercilik üzerine kurulu bu sistemin öğrenciye hiçbir şey katmayacağını düşünmektedir ve tüm çabası bunu ispatlamaktır. Öğretmenlerin ve ailelerin, öğrenciler üzerinde kurdukları baskının zararlarını anlatmaya çalışır. Eğitimin amacının meslek edinmek değil, öğrenmek olması gerektiğini savunmaktadır.

Film çok sayıda detayın birleşmesinden oluşuyor. Küçük ama keyifli noktalar var. Filmin başındaki dolma kalem muhabbeti, yavru köpeklere verilen kilobyte, megabyte isimleri, okul müdürünün ilginç karakteri ve zamanı değerlendirme yöntemleri, Hindistan’a ait harika manzaralar, Farhan ve Raju’nun ailesini anlatırken siyah beyaz kare kullanımı, Rancho’nun derste yaptığı makina ve kitap tarifi bunlardan sadece birkaçı. Bir de Rancho’nun ‘demo’ yöntemi var ki her zaman işe yarıyor.

Dostluk, aile, eğitim sistemi üzerine müthiş kafa yoran bir film. Hint filmlerinin olmazsa olmazı danslı klipler de var elbette. Sonrasında takılıp kalıyorsunuz melodilere. Zoobi doobi zoobi doobi bunlardan biri. Filmle ilgili tek sorun biraz uzun olması. (yaklaşık 170 dakika) Ama inanın tüm bu süre boyunca hiç sıkılmadım. Zaten izlerken insan  duygularının hızına yetişemiyor. Bir sahnedeki hüzün içinizi sıkarken bir de bakmışsınız gülüyorsunuz. Evet duygularla oynuyor film, ama keyifli oluyor. Süresi uzun olduğu için uygun bir zaman yaratabildiğinizde seyretmenizi öneririm. Bizim Hint filmlerine karşı ön yargımız işte bu güzel filmle kırıldı. Öyle ki ertesi gün yine aynı uzunluktaki bir başka Aamir Khan filmini de seyrettik. Bu kez Aaamir Khan hem oyuncu hem yönetmen olarak çıkıyor karşımıza. Disleksi bir çoğuğun, ailesi de dahil kimse tarafından algılanmaması ve onun bir uçuruma süreklenişi işleniyor. Yine aile içi iletişimsizlik ve eğitim sistemindeki yanlışlar vurgulanıyor. Filmin ismi Taare Zameen Par. Baş roldeki ufaklık çok iyi iş çıkarmış. Bu iki Hint filmi de IMDB’de ciddi puanlar almışlar. Özellikle 3 Idiots’un tüm tam zamanların en iyi hasılat yapan bir Bollywood filmi olduğu söyleniyor. Ayrıca Bollywood dünyada en çok film üreten yermiş. Bollywood ismi Bombay ve Hollywood kelimelerinin birleşmesinden yaratılmış.

En yakın arkadaşım Ayşe’ye de filmden bahsettim. Bana ‘sen seviyorsun böyle farklı ülkelerin filmlerini.’ dedi. Evet bu doğru bir tespit. Farklı ülkelerin ilginç dünyaları, oradaki insanların yaşamları, kültürleri, ülkenin müzikleri, doğası her şey ilgimi çekiyor. Filmler de beni onlara en çok yaklaştıran araçlar. O nedenle farklı sinema denemelerine tam gaz devam…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s