Arumdabda – Beautiful (Jai-Hong Juhn )

1173686Yine Kim Ki Duk imzalı, rahatsız edici bir  film. Ancak bu kez yönetmeliğini yapmıyor. Senaryo ona ait. Ayrıca filmin  yapımcısı. Yine her zamanki gibi farklı bir öykü var filmde. Güzelliği başına dert olmuş Eun-young, kendi halinde sessiz sakin bir kızdır. Ancak dikkat çeken bir güzelliği vardır. Nereye gitse insanların bakışlarını üzerinde hisseder. Erkekler tarafından rahatsız edilir. Bir gün bu rahatsızlığın boyutu sınırları aşar ve Eun-young ‘un tüm hayatı değişir. Güzel olmak bir suç haline gelir. Bu suçun cezasını hayatıyla ödemek zorunda kalır.

Eun-young kendisine bahşedilen bu güzellik maskesi yüzünden kadınlar tarafından kıskanılmakta, ancak erkekler yüzünden de sürekli rahatsız edilmekten yorgun düşmektedir. Kız arkadaşıyla bile güzelliği yüzünden arası bozulur. Yalnız kalır. İnsanların davranışları ve kendisini güzel olduğu için suçlu görmeleri, toplumun ne kadar hastalıklı olduğunu gösteriyor bence.

 

beautiful

Kıskançlık ve sahip olma arzusu, insanları, istediğini alma konusunda kendilerini haklı görme boyutlarına taşıyor. İstediklerini elde ettikten sonra da öyle zalimleşiyorlar ki. Diğer yandan yardım etme çabasında gördüğümüz polis memurunun bile Eun-young’a karşı beslediği hisler, onu da tüm yaptığı yardımlara rağmen diğer insanlardan farklı kılmıyor. Saplantı derecesinde bir tutkusu var ona karşı. Sonuna kadar, bile bile yaşatıyor bu duyguyu içinde. Aşk olarak asla nitelendiremeyeciğim bir duygu bu. Tutku boyutlarında bir hastalık.

Film, insanların yalnızlığı ve mutsuzluğu konusunda derin detaylara giriyor. Sürekli yemek yiyen şişman kız, evinde renkli balıklarıyla konuşan polis memuru, Eun-young’ı izleyen adam, kız arkadaş, tüm bu karakterler mutsuz ve yalnızlar. Renksiz hayatları, Eun-young’un o güzelim masum yüzünün gölgesinde kalıyor ve onun ruhunu paramparça ediyor… İnsan psikolojsi üzerine, yine Kim Ki Duk’a özgü izler taşıdığını düşümdüğüm bir film. Her ne kadar sadece senaryo ona ait olsa da, filmin içindeki bazı karelerin onun eserlerinden büyük ölçüde esinlenerek çekilmiş olduğu  gözden kaçmıyor.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s