The Purple Rose Of Cairo- Kahire’nin Mor Gülü (Woody Allen)

purple1Ekonomik krizin içinde, insanların işsiz, mutsuz olduğu zor yıllardır. Bir lokantada garsonluk yapan Cecilia’nın hayattaki tek dayanağı iş sonrasında gittiği sinemadır. İşsiz kocası ona karşı kabadır ve bir iş bulup çalışmamasının tek sorumlusu olarak devleti ve ekomik krizi bahane etmektedir. Cecilia öylesine naif bir karakterdir ki kocasının ona karşı şiddet göstermesi bile sevgisini sorgulamasına sebep olmaz. Gün boyunca tek beklediği, işten çıkar çıkmaz sinemaya gidebilmektir. O dönemde sinemeya yeni bir film gelmiştir : Kahire’nin Mor Gülü. Cecilia filmi o kadar beğenir ki beş kez izlemeye gider. Son gittiği gün yaptığı hata nedeniyle işten kovulmuş, bir gece önce de kocasıyla tartışıp evden ayrılmış, ama gidecek yeri olmadığı için mutsuz evine geri dönmüştür.  Mutsuz, çaresiz ve ağlamaklı bir şekilde filme gider. Sahneye kilitlenen üzgün gözleri filmde oynayan Tom Baxter karakterinin ilgisini çeker ve filmden çıkarak Cecilia’nın yanına gelir. Karakterin filmi terk etmesi o güne kadar hiç yaşanmamış bir şeydir ve filmde geri kalan karakterler onun yokluğunda ne yapacaklarını bilemezler , onu beklemeye başlarlar.

Tom Baxter Cecilia’ya aşık olarak kurmaca dünyadan gerçek dünyaya geçerek bir karmaşaya yol açmıştır. O karakteri yaratan ve oynayan kişiler paniğe kapılırlar. Filmde karakteri canlandıran asıl oyuncu kariyerinde kritik bir noktadadır ve Tom Baxter’in filmden alıp başını gitmesi onun geleceğinde büyük sorunlar yaratacaktır. O nedenle karakteri geri dönmeye ikna etmek için filmin oynandığı kasabaya gider.

aavvv

Bu sırada filmerde gördüğü , hayalini kurduğu bir aşkı yaşayan Cecilia, Tom’a gerçek hayatta yaşayabilmek için gerekli olan şeyleri öğretirken bir yandan da kendini Tom’a iyice kaptırmıştır. Ta ki Tom’u canlandıran gerçek oyuncu  Gil Shepherd ile tanışana kadar. ‘Gerçeklik’ kavramının acıtıcı yanı Cecilia’yı ve kurgu dünyasından kaçıp gelen Tom’u ve elbette izleyiciyi sarsmakla birlikte, bir hüzün tozu saçıyor üzerimize. Naif Cecilia oluveriyoruz birden.

Woody Allen’in kendi filmleri içinde en sevdiği film olduğuna dair notlar var. Film, Golden Globe ödülü de dahil toplam 14 ödüle sahip. Kurgusu ve oyuncularıyla 80’li yıllardan günümüze sıcacık bir atmosfer yaratıp, misafir oluyor ruhumuza… Woody Allen sevenler için eskilerden güzel , değerli bir film.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s