Soğukkanlılıkla- Truman Capote

151952_2‘Soğukkanlılıkla’ isimli kitabıyla tanıdım Truman Capote’yi. Yıllar oldu okuyalı ama kitabı ve konusunu hiç aklımdan çıkaramadım. Kansas’da yaşayan varlıklı bir çiftçi ve ailesinin, 15 kasım 1959 gecesi öldürülmesi üzerine gazetede çıkan bir haberden etkilenir Truman Capote. O dönemde The New Yorker dergisinde çalışmaktadır ve bu konuyla ilgili orada yaşayan halkın olaya olan tepkilerini ölçerek, bu olayın hayatlarını nasıl etkilediğine dair bir makale hazırlamayı düşünür. Olayın yaşandığı Holcomb’a tek başına gitmek istemez ve en yakın arkadaşı Nelle Harper Lee’yi ( To Kill A Mockingbird’un yazarı ) de çağırır. Truman Capote, bölgede yaşayanlar ve polis şefiyle yaptığı görüşmeler sonucu bu konunun bir makale yazısı olarak kalmasını istemez ve araştırmalarını farklı bir tarzda yazacağı (nonfiction; kurgusal olmayan) bir romana dönüştürmek ister. Tam dört yıl boyunca bu roman üzerinde çalışır. Bu süre zarfında katillerin de yakalanmasıyla onlarla da görüşür. Romanına en büyük katkıyı onlar yaparlar.

Kitapta iki katilin; Richard Eugene Hickock ve Perry Edward Smith, yaşamlarını, imagesdostluklarını, ailelerini, cinayeti nasıl işlediklerini, bu olayı nasıl tasarladıklarının ayrıntılarını okuruz. Hapisteyken hücre arkadaşlarından, Herb Clutter’ın evinde içinde para dolu bir kasasının olduğunu öğrenirler ve hapisten çıkar çıkmaz  tek amaçları o paraları çalmak olur. Ancak Clutter’ın evine gittiklerinde evde kasa olmadığını  görürler. Aile bireyleri yüzlerini gördüğü için onları öldürmek zorunda kalırlar. Soğukkanlıkla işledikleri bu cinayeti hapisteki hücrelerinde Truman Capote’ye anlatırlar. Capote, onları konuşturmak ve bu romanı yazmak için yıllarını harcar. Bu süreçte katillerden Perry ile aralarında bir bağ oluşur.( Capote de tıpkı Perry gibi yalnız ve mutsuz bir çocukluk yaşamıştır. Geçmişleri onları birbirine yaklaştırır. Ancak Capote açısından bu yaklaşımın sadece romanını yazmak için Perry’i kullanmaya çalışması olarak yorumlamak da mümkün.) Capote, romanının mükemmel olacağını hissetmektedir. Ancak romanını bitirmesi için bir son’a ihtiyacı vardır. Bu da katillerin idam edilmesiyle şekillenecektir. Ancak iki katilin mahkeme sonuçları sürekli ertelenir ve idam cezası almaları gecikir. Bütün romanı bitiren ve sadece sonucu bekleyen Truman ruhsal bir bunalım içine girer. Onların idam edilmesini beklemektedir. Ama aynı zamanda Perry’le aralarında oluşan bağ onu tedirgin etmektedir.

Tiffany’de Kahvaltı, Çimen Türküsü, Bukalemunlar İçin Müzik, Başka Sesler Başka Odalar dışında kısa hikaye ve oyunları olan Capote, In Cold Blood isimli bu kitabıyla artık dünyaca ünlü bir yazar olur.

MV5BMTczMzU0MjM1MV5BMl5BanBnXkFtZTcwMjczNzgyNA@@._V1._SY317_CR0,0,214,317_Yazar ve kitabı üzerine iki film var. İlki 2005 yılında Bennet Miller ‘in yönettiği ‘ Capote’ . Burada ünlü yazarı Philip Seymour Hoffman oynuyor. Mükemmel oyunculuğu ona en başarılı erkek oyuncu olarak yılın Oscar’ını kazandırıyor. Capote filminde yazarın, olayı gazeteden öğrenmesi üzerine Kansas’a gidişi ve kitabı yazış süreci işleniyor.

 

 

 

2006’da Douglas Mcgrath’in yazıp yönettiği ‘Infamous’ filminde ise Truman’i Toby Jones MV5BMTY2NDg0OTc3NV5BMl5BanBnXkFtZTcwNTI3MzgzMQ@@._V1._SY317_CR0,0,214,317_oynuyor. Konu diğer filmle paralel gidiyor ancak, bu filmde Truman Capote’ın hayatı üzerine daha fazla detay yer alıyor. Arkadaşlarının yazar hakkında yorumlarını da izliyoruz. Ayrıca bu filmde Capote’nin katillerden Perry ile yakınlaşmasının boyutu aşk olarak yansıtılıyor.

1967’de çekilen bir başka film olduğunu da keşfediyorum Imdb’den. Artık konuyla ilgili üçüncü bir film daha izlemek istemiyorum. Ama merak edenler için bilgi, ismi In Cold Blood.

İki katilin profilinin bir yazarın gözünden müthiş aktarılışı ve olayların anlatımın sade çekiciliği bu eseri okumak için geçerli nedenlerden. Farklı bir edebi çalışma olması kitabı ilginç kılıyor. Suç ve suçlu psikolojisi üzerine okumaksa insanı düşündürüyor. Bu konuda okumayı sevenler için Harold Schechter ve David Everitt’in yazdığı A’dan Z’ye Seri Katiller Ansiklopedisi‘ni tavsiye ederim. Geçmişten günümüze tüm seri katillerin psikolojik incelemesini yaptıkları bir çalışma.

Ülkemizde Sel Yayıncılık’ın Truman Capote Dizisi olarak yayımladığı dokuz kitabı var. Kitapları hakkında bilgiyi buradan edinebilirsiniz: http://www.selyayincilik.com/aramasonuc.asp?yazar=142

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s