MOZAİK PASTA

Mozaik pasta ustası olan anneme sevgilerimle...

364 gün, 24 saat, 15 dakika boyunca an’lara ev sahipliği yapmış olan yıl, dönümünü tamamlamasına yaklaşık 45 dakika kala ( bazı evlerde bu son dakikalar farklılık gösterir elbette) bir dilim mozaik pasta eşliğinde sonuna doğru yaklaşır. Porselen tabaklı, gümüş çatal bıçaklı evlerden tutun da, plastik öteberi kullanan kimi yoksul, kimi öğrenci evlerine kadar birçok yuvanın masasında, bütçeye göre  çeşitlilik gösteren ana yemeğin assolist olarak boy göstermesinin gölgesinde, gizli gizli parıldar.

Burjuva mutfaklarının malzeme listelerindeki gibi adı sanı farklı malzemeler gerektirmez. Mahalle bakkalından kolayca temin edilebilen, bütçeyi zorlamayan malzemeler kullanılır. Fırında pişirilip uygun şekilde kabarması beklenmez, içine ayrı dışına ayrı işlemler gerektirmez. Kısacası kafa karıştırmayan basit bir pastadır. Ama efsanevi bir tadı vardır. Mozaik adını görüntüsünden aldığı düşünülmektedir. Dilimlendiğinde bisküvi ve kakaolu kısımlar farklı renklerde görüldüğünden mozaik bir doku izlenimi verir.

Kimi evlerde tarifine uygun olarak bir gün önceden itinayla hazırlanıp buzdolabında dinlenmeye bırakılırken, hiçbir zaman mutfak dolaplarında basit bir kek yapacak kadar malzemenin bir arada bulunmadığı yoksul evlerde; son gün eksik ama olmazsa olmaz malzemenin, evin küçüğünün eline tutuşturulan bozuk paralarla bakkal amcaya gönderilmesi suretiyle temin edilmesinin ardından, tatlı bir telaşla hazırlanır. Evlerinde gösterişli isimleri olan mutfak kapları bulunmadığından, temiz olduğundan emin olunan naylon poşet, sağından solundan kesilerek uygun hale getirilir. Pastanın malzemeleri karıştırıldıktan sonra poşetin üzerine dökülür. İki elle yanlarından bastırılmak suretiyle prizmamsı bir şekil alana kadar üzerinde çalışılır. İlk çocuğun doğumundan beri aileye hizmet eden emektar tek kapılı  buzdolabının, açılınca Alaska’da bir buzdan evi andıran, pastanın zar zor girebileceği kadar açıklığı olan bölümüne konulur. Akşam olup da televizyonda anne  babanın sevdiği bir iki sanatçı çıkıp şarkı söyledikten, dansöz şöyle bir göründükten sonra, piyango henüz çekilmemişken ( tam olarak akşam yemeği ve tombala oynama arasındaki bir zamana tekabül eder ) dolapta dinlenmekte olan pasta yenmeye hazır kıvama gelecek, ancak o vakte kadar çocukların aklının bir kenarında yer edinecektir.

Saatlerin senenin sonunu göstermesinin anlamanı henüz sorgulamayan, ömürlerinden geçip giden koca bir yılı daha önlerinde onlarca yıl olduğunu bildiklerinden midir, umursamayan evin küçük bireyleri (belki de akılları pastada olduğundandır) , 15 dakikada bir mütemadiyen ‘anne pasta olmuş mudur artık’ diye sorduklarından, anne dayanamaz, henüz istediği kıvama gelmediğini düşündüğü pastasını ‘aman yabancı mı var aramızda ‘ düşüncesinin verdiği gönül rahatlığıyla servise hazırlar. Çocuklar için yılbaşı gecesinin anlamı mozaik pastadır. Pastayı yemeden yeni bir yıla girmenin anlamı yoktur. Yanında annenin izin verdiği bir miktar su katılarak asit derecesi düşürülmüş ‘kara su’ dan içilir. O yaşlarda henüz kahve alışkanlığı olmadığından, mozaik pastanın en iyi ‘kara su’ eşliğinde yenildiği bilinmektedir. Bazı çocukların anneleri asit olayına takıntılı olmadıklarından, o çocukların su katılmadan içtikleri de bilinmektedir.

Tabaktaki pastayı her çocuğun yeme şekli farklıdır. Kimisi kaşla göz arasında bitirmişken, diğeri çatalın ucuyla yavaş yavaş, sindire sindire yemektedir. Kendi payını her zaman herkesten  önce bitiren küçük kardeş, ister istemez kendine sinir olmaktadır. ‘Yine aynı hatayı yaptım’ içsel konuşmalarına başlamıştır. Abla durumun farkındadır. Az sonra yüreği elvermeyecek ve küçük kardeşiyle kendi hakkını da paylaşacaktır…

Bir yıl daha bir önceki gibi geleneksel mozaik pastanın gölgesinde sonlanırken, yeni yıl; yeni umutlara, yeni paylaşımlara, yeni dostluklara, güzel haberlere, sağlığa, sıhhate, verime, doyuma, başarılara, sevgiye ve birlikteliğe açık olsun dilekleriyle karşılanır…

Reklamlar

MOZAİK PASTA” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s