Üç Film,Üç Senaryo

Kadın ve erkek arasındaki farklılıkları, iletişim zorluklarını ,tartışmaları, anlaşmazlıkları, her iki tarafın aşk’a bakış açısını ve birbirlerini yorumlamalarını anlatan yüzlerce klişe film var. Romantik komedilerden tutun da, kavuşamayan sevgilileri anlatan dramalara kadar bir çok farklı film izlemişliğimiz vardır. Birazdan bahsedeceğim üç film, farklı senaryolarıyla çizginin dışına çıkarak, klişe kavramların gözümüzü boyayarak karanlığa ittiği, ‘öteki’ gerçekleri yüzeye çıkarırken,meseleye biraz daha derin bakmanızı sağlayacak.

Cafe De Flore

MV5BMTgyOTExNzM1Ml5BMl5BanBnXkFtZTcwMDExMzY2Ng@@._V1._SY317_CR2,0,214,317_Birbirlerinin ruh eşi olduklarını düşünen Carole ve Antoine’nin mutlu evlilikleri, Antoine’nin bir partide başka birine aşık olmasıyla sarsılıyor ve her iki taraf da kendilerini ağır gelen  bu durumla yaşamaya çalışıyor. Yalnız burada en acı çeken taraf olarak Carole, aldığı ilaçların da etkisiyle gördüğü rüyalara çözümler aramakta ve ruh eşini kaybetmiş olmanın yarattığı üzüntüyle rüyaları ve yaşadıkları arasında bağ kurmaya çalışmaktadır. Filmde down sendromlu anne ile oğul, oğul ve okula yeni gelen diğer down sendromlu kız Vera , Carole ve Antoine ve Antoine’nın aşık olduğu Rose arasında geçen birbirine paralel yaşanan aşk hikayesini farklı bir yorumla izliyoruz. Cafe de Flore parçası da bu ilginç senaryoya eşlik ederek filmi ve şarkıyı bir bütün olarak görmemizi sağlıyor.

 

Yönetmen: Jean Marc Vallee

Senaryo : Jean Marc Vallee

 

Take This Waltz

MV5BMjIzOTc1NTExNV5BMl5BanBnXkFtZTcwOTg5MTY2Nw@@._V1._SY317_Beş yıldır evli olan Margot ve Lou’nun ilişkilerinde bir eksikliğin ,yolunda gitmeyen bir şeylerin  olduğu hissini veren, kopuk sahnelerle başlar film. Margot mutsuz olduğunu kendine bile itiraf edemezken, bir seyahat sırasında tanıştığı Daniel ile arkadaşlığı ilerledikçe, Daniel’i , mutsuzluğunun çözümü olarak görmeye başlar. Ancak yaşadıkça öğreneceği önemli bir gerçek vardır : ‘Yeni olan şeyler de eskir.’ Margot’un hayatındaki boşluklarının nedenini farklı insanlarda aramasının öyküsü bu film…

Yönetmen: Sarah Polley

Senaryo: Sarah Polley

 

 

 

And They Lived Happily Ever After

MV5BMTIxMzEzNTk3NF5BMl5BanBnXkFtZTcwMzE4NjAzMQ@@._V1._SY317_CR5,0,214,317_Üç arkadaş ve onların sahip olduğu üç farklı aile var bu filmde. Konu yine erkek ve kadının farklı bakış açısından ilerliyor. Aldatıldığını bile bile kocasını sevdiği için yaşamına hiçbir sorun yokmuş gibi devam etmeye çalışan kadın, diğer taraftan bekar olduğu için arkadaşlarının gözünde şanslı olarak görünen adam, karısını sevdiğini söylediği halde sevgilisinden ayrılamayan bir baba, sürekli kavga ettikleri ve hiç anlaşamadıkları için, mutlu olduğunu sandığı arkadaşlarına özenen adam…

Olaylar biraz abartılı  (evde birbirlerine su atmakla başlayan şakanın çılgın boyutlara varması gibi ) ilerlese de sonuç olarak yine hayatındaki boşlukları doldurmaya çalışan insanların bencillik boyutundaki davranışlarının etklerini izliyoruz. Ancak bu sefer ciddiyetini korumakla beraber, mizahi bir anlatımla konu daha sevimli anlatılmaya çalışılmış. Diğer iki filme göre senaryosu daha basit olmakla beraber, küçük detayların işleniş tarzının kattığı estetikle film, klişe kategorisinden uzak kalmayı başarabilmiş.

Yönetmen : Yvan Attal

Senaryo : Yvan Attal

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s