Sevgili Arsız Ölüm-Latife Tekin

9789752890756Alacüvek köyü sakinlerinden Huvat’ın ve ailesinin öyküsüdür bu. Anne Atiye’nin can verdiği çocukları ve onların destansı hayatını anlatır. Ama öyle düz yazı değildir bu anlatım. Büyülü bir tarzdadır. Doğaüstü düşünceleri ve olayları öyle güzel anlatıyor ki masal dünyasındaki gerçekler canınızı acıtıyor, bir o kadar da dudaklarınızda naif bir gülümseye sebep oluyor. Dirmit var bu kitapta. Hayata tutunmaya çalışan küçük bir kız. Ama gelenek ve görenekler, annenin korumacılığı yüzünden neye tutunsa içinde boğuyorlar onu. Tulumbayla dost oluyor, kuşkuşotuyla konuşuyor köydeyken. İçini onlara döküyor. Ama gün geliyor o çok sevdiği köyünü geride bırakıp şehre gitmek zorunda kalıyor. Şehirde de sokakla, aylarla yıldızlarla konuşuyor. Şiirlere tutunuyor, mektuplar yazıyor aile bireylerine. Küskün bir yürek olup büyüyor. Anne Atiye tüm aileyi bir arada tutmaya çalışan, çocuklarının iyiliğini düşünürken bazen istemeden de olsa zarar veren bir karakter. Yıllarca uğraşıyor, ama çocuklarından hiçbiri düzgün bir iş güç sahibi olamıyor. Azrail ne zaman onu almaya gelse, oturup pazarlık yapıyor onunla. Oğlum askerden gelmeden, hasta olan iyileşmeden, diğerleri bir iş güç sahibi olmadan ölemem diyor. Azrail aralıklarla gelip gidiyor Atiye’yi almak için. Ama her seferinde bir bahanesi oluyor Atiye’nin. Azrail sonunda vazgeçiyor. Acılar içinde öl deyip gidiyor.

Bu ilginç ailenin hayatını Latife Tekin’in destansı cümleleriyle okurken bir de bakıyorum her bir karakter içimizden biri aslında.T ek tek toplanmış kişiler, olaylar hep yaşadığımız gördüğümüz şeyler. Hepsi hayata dair. Yazar bu ilk kitabını büyülü gerçekçilik tarzında yazmış. Zaman zaman Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık kitabını anımsıyorum okurken. Latife Tekin de gerçek ve  fantastik olayları, alışılmışın dışındaki düşünceleri büyülü bir tarzda anlatıyor. Okuyucuyu öyle bir sarıyor ki anlatım tarzı, bir sonraki olayda da aynı tarzda bir yorumu kendiliğinden görmesini sağlıyor. Alışılmışın dışındaki olaylar hayatın içinden karelermiş gibi hissediliyor.

Unutma Bahçesi’nden sonra okuduğum bu kitabı daha çok sarıyor beni. Belki tarzından, belki Atiye ve Dirmit kız’ın yazgısından etkileniyorum. Büyülü gerçekçilik akımından zevk alan bir okursanız eğer kendi kültürümüzden parçalar taşıyan bu roman sayesinde  , akımın dilimiz ve edebiyatımız üzerindeki etkilerini tadmanız için önemli bir fırsat olabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s