spring summer fall winter… and spring

Hayatımda ilk kez bir filme dalıp kısa süreliğine de olsa herşeyi unuttum…Filmdeki doğa insanın içine öyle bir huzur dolduruyor ki…Öncelikle diyologu az, durgun,mutlu-mutsuz son takıntısı olanlar bu filmi, izlemesinler…Baştan söylüyorum..Ne öyle dillere destan anlatabileceğiniz aksiyon dolu sahneler, ne de sizi koltuğunuzdan kalkamayacak kadar etkileyecek olaylar var bu filmde. İzlediğim ilk Kim Ki Duk filmi olarak benim özel bir anlamı vardır.
Resimdeki gibi bir yerde yaşıyor keşiş ve onun öğrencisi..Her sabah uyanıyorlar ve kayığa binerek şifalı bitkiler topluyorlar.Keşiş öğrencisini eğitiyor ,hayata hazırlıyor.Film beş bölümden oluşuyor.İlkbahar,yaz,sonbahar,kış ve tekrar ilkbahar.Her mevsim çocuğun hayatında bir dönemi anlatıyor.Çocukluğu,ergenliği,aşkı tanıması,cismi dünyaya karışması,ve pişmanlığı…Her bölümde insanın kaçamadığı,doğuştan içinde olan güdüleri işliyor.Daha küçük bir çocukken bile sadece kendimizi düşünen bir yapıda oluşumuz göze çarpıyor..İşte burada empatiyi öğreniyor küçük çocuk.Hem de canı acıyarak,vicdanı kanıyarak..Bu taze ruh hocası tarafından iyliğe doğru yöneltiliyor titizlikle işleniyor..Kapılar var.Onlar sınırları belirliyor.Ama her şey küçük keşişin aşık olmasıyla değişiyor.Çünkü sevgiyi,bağlanmayı öğreniyor.

Tutkuyu,paylaşmayı ve acıyı yaşıyor.Kapıları çıkarıyor hayatından.Aşık olduğu kız gidince o da arkasından gitmeyi göze alıyor.Terk ediyor usta keşiş’i..Gerçek dünyada yaşamayı beceremiyor geri dönüyor yuvasına..Ruhunu temizlemek için yeniden başlıyor herşeye..

Filmdeki görsel şölen insanı etkiliyor gerçekten.Öyle ki ocaktaki yemeği unutup ben de daldım hayallere..Sonuç; haşlanmak üzere konulan ama közlenmiş hale dönen patatesler ve en sevdiğim küçük tenceremin karalar bağlanmış hali…Bir arkadaşımın deyimiyle tencerem sanat uğruna feda etmiş kendini.. :)Neyse bu blogun kuruluş amacına uygun oldu.Güzellikleri paylaşmak adına tabi ki bazı şeylerden fedakarlık edicez..Bunun için çıkmadık mı yola???Nokta.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s